College of Arts & Sciences

Academic Advisors    

Biological Sciences 

  • Edward Tall Advisor for BIOL students who are sophomore PA & PT students
  • Carolyn Bentivegna A-D
  • Constantine Bitsaktsis E-H
  • Gerard Ruscingno Junior and Senior PA and PT
  • Allan Blake I-L
  • Tin-Chun Chu M-P
  • Angela Klaus Q-T
  • Brian Nichols U-X
  • Sylvia Rabacchi Y-Z

Chemistry & Biochemistry 

  • John Sowa All Undergraduate Students

Catholic Studies

  • Ines Murzaku All

Communication & the Arts  

  • William Haney (copy on all), Director of Student Relations
  • Ken Hoffman Computer Graphics
  • Cristine Krus Graphic Design
  • Dena Levine (Assistant Chair) Music and Performance Arts
  • Amy Nyberg Journalism
  • Jon Radwan Communication Studies
  • Kate Rennie Public Relations
  • Thomas Rondinella Broadcast
  • Lauren Schiller (Assistant Chair) Fine Arts

Criminal Justice 

  • Harold Launer J-P
  • John Paitakes  R-Z

Economics (BA) 

  • Richard Hunter All

Environmental Studies 

  • Michael Taylor All

English  

  • Jeffrey Gray Last name A-C
  • Karen Gevirtz Last name D-F & Pre-Law
  • Mark Svenvold Last name G-J
  • Simone Alexander Last name K-M
  •  John Wargacki Last name N-Q
  • Jonathan Farina Last name R-T
  • James Lindroth Last name U-Z
  • Creative Writing: Nathanan Oates All
  • English (BA/MA) Angela Weisl All

History  

  • Thomas Rzeznik Last name A-C
  • Maxim Matusevich Last name D-J
  •  Vanessa May Last name K-Mi
  • Kirsten Schultz Last name Mo-R
  • Mark Molesky Last name S-Z

Language, Literature, and Culture 

  • Africana Studies Kwame Akonar All
  • Asian Studies Dongdong Chen All
  • Classical Studies Frederick Booth All
  • Latin American and Latino/Latina Studies Diana Alvarez-Amell All
  • Modern Languages Frederick Booth All
  • \French Anne Mullen-Hohl & Mary Olsen All
  • Italian David Beneteau All
  • Spanish Eric Pennington & Daniel Zalacain All
  • Russian Anna Kutcha All

Liberal Studies

  • Mark Couch - All

Mathematics and Computer Science

  • John Saccoman All Mathematics and Computer Science
  • Laura Schoppmann All Math Education

Philosophy 

  • Abe Zakhem (Chair) All

Physics 

  • M. Alper Sahiner (Chair) All

Political Science and Public Affairs  

  • Alexandra Hennessy Freshmen A-L
  • Matthew Hale (Fall 2014) Freshmen M-Z
  • Kwame Akonor (Spring 2015) Freshmen M-Z
  • Jeffrey Togman Sophomore A-L
  • Michael Taylor Sophomore M-Z
  • King Mott Juniors A-L
  • Patrick Fisher Juniors M-Z
  • Naomi Wish Seniors A-L
  • Robert Palitto Seniors M-Z
  • Roseanne Mirabella Seniors M-Z, Minors & Dual Degrees

Psychology

  • BA Last name A-C Amy Joh BA
  • Last name D-J Andrew Simon BA
  • Last Name K-M Janine Buckner BA
  • Last name M-R Michael Vigorito BA
  • Last name S-Z Jeffrey Levy
  • BS Last Name A-L Susan Nolan
  •  BS Last name M-Z Paige Fisher
  • Grad Students Kelly Goedert (GDS)
  • Sabbatical Marianne Lloyd

Religious Studies 

  • KC Choi All All

Social and Behavioral Sciences  

  • Anthony Haynor All

Sociology, Anthropology, & Social Work  

  • Sociology:
    • Leslie Bunnage Last name A-M
    • Amadu Kaba Last name N-Z
  • Anthropology
    • Rhonda Quinn Last name A-Pi
    • Peter Savastano Last name Pl-Z
  • Social Work Matthew Corrigan All

SOBT 

  • Joan Brennan All

Undecided Arts (PART)

  • Joan Brennan All 

Undecided Sciences (PSCI) 

  • Jane Ko All

Sign In to PirateNet